Heritage Golf and Country Club St Johns Kurs (Heritage Golf and Country Club St Johns Course)
21 Heritage Ave, Chirnside Park VIC 3116, AustraliaVisa på karta
Välj din golfplan

Priskalender
Tid | Service | Detaljer | Pris | |
---|---|---|---|---|
Vänligen ring kundtjänst för att fråga om priser | ||||
Golfbansinformation
- :18
- :72
- :7000
- :
- :
- :Andra
- :Jack Nicklaus
- :2001
Golfbanskort
Klubben är hem för Australiens första privata Nicklaus-designade golfbana, St John, som öppnade 2001. Den 18-håls mästerskapsbanan ligger i den natursköna Yarra Valley strax utanför Melbourne, med mjukt böljande terräng och gott om vatten som gör den både rolig och farlig.
Banan är en amerikansk parkbana med breda fairways och fina greener, där St Johns specialdesignade bunkrar på ett skickligt sätt guidar spelaren genom de välskötta greenerna. Strategiskt placerade sluttningar, kullar och fällor gör varje hål till en unik upplevelse.
Det 407 meter långa 8:e hålet, par 4, anses vara det svåraste hålet på hela banan. Efter ett utslag genom en sluttning av träd lutar fairway från höger till vänster, så att nära skott kan slås från fötterna. Det finns bunkrar på båda sidor om greenen och bara en smal ingång, så lyxen att slå två puttar för par är kanske inte något som många golfare njuter av.
På de nio sista hålen anser många att det 11:e hålet på 180 meter, par 3, är det bästa hålet. Vatten kommer in i spelet till höger och ett stenbrott till vänster. Greenytan är nästan 40 meter lång, så klubbvalet är avgörande för att träffa bollen tillräckligt nära för att åtminstone klara par.
Golfbansfaciliteter
Tillgängliga språk
Körväg

Recension(er) från BaiGolf-användare |
-
Användaromdömen Utmärkt Bra Genomsnittlig Rimlig Dålig -
Sällskap Affärspartner Kollegor Vänner Familj Ensam -
Banes betyg Baneskick Banasvårighetsgrad Personal (Caddie) Vänlighet Prisvärdhet Klubb Facilitet Matkvalitet